Ośrodek Wczasów Zdrowotnych

Bardzo atrakcyjne ceny.   ZAPRASZAMY!   - zobacz cennik

Wskazania dla stosowania diety dr Dąbrowskiej

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej wskazana jest dla osób zdrowych w celach profilaktycznych (zapobieganie chorobom cywilizacyjnym).

Leczenie chorób cywilizacyjnych:

 • zdrowych, w celach profilaktycznych
 • chorych z zaburzeniami metabolicznymi:
  • nadwagą
  • otyłością
  • nadciśnieniem
  • wysokim cholesterolem
  • miażdżycą
  • kamicą nerkową
  • skazą moczanową
  • zakrzepami żylnymi
 • z przewlekłymi chorobami zapalnymi:
  • nawracającymi infekcjami migdałów i zatok
  • reumatoidalnym zapaleniem stawów
  • chorobami alergicznymi skóry
  • astmą oskrzelową
  • chorobą wrzodową
 • z chorobami zwyrodnieniowymi stawów
 • zaćmą
 • paradentozą
 • chorobami skóry:
  • łuszczycą
  • sklerodermą
  • porfirią
 • cierpiącymi na zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego:
  • zespół jelita nadwrażliwego
  • zaparcia
  • zgagę

 

Dr Ewa Dąbrowska o wskazaniach do odbycia diety:

Najlepsze efekty uzyskuje się w typowych chorobach z przekarmienia, jak zespół X, tj.: choroba wieńcowa, cukrzyca II typu, nadciśnienie, otyłość, hipercholesterolemia, dna (podagra), miażdżyca zarostowa kończyn. Kuracja ta jest skuteczna w zaburzeniach immunologicznych takich, jak alergie skórne, astma, nawracające infekcje, kolagenozy, a także w chorobie zwyrodnieniowej stawów, zaćmie, paradontozie, chorobie wrzodowej, stłuszczeniu wątroby, owrzodzeniach podudzi. Równocześnie ustępuje szereg zaburzeń funkcjonalnych, jak zespół jelita nadwrażliwego, zaparcia, nerwica, jaskra itp.

   Zdrowie można odzyskać, szukając ratunku nie w lekach zaczerpniętych z chemii, lecz przez powrót do życia zgodnego z odwiecznymi prawami Natury. Dlatego naglącą potrzebą jest pozytywne nastawienie i usprawnienie własnych, samoleczących mechanizmów przez post.

~E. Dąbrowska, Ciało i ducha ratować żywieniem. Cykl konferencji wygłoszonych w Radiu Maryja, Wydawnictwo Michalineum – CMM, Marki k/Warszawy 2010, s. 27.

   Kuracja postna oczyszcza krew z kompleksów immunologicznych, o czym przekonałam się badając je w trakcie leczenia. Nadmiar kompleksów blokuje komórki immunologiczne tak, że nie rozpoznają one ani obcych bakterii, ani własnych, zwyrodniałych komórek. Stąd łatwość infekcji i przewlekły charakter chorób. Po diecie poprawia się odporność, ustępują stare zmiany zapalne, pacjent już nie ma skłonności do przeziębień, a choroby zwyrodnieniowe cofają się. Widać to na przykładzie cofania się paradontozy, zwyrodnień w stawach, przykurczów w stawach, łuszczycy, troficznych przebarwień skóry itp.

   Na czym polega kuracja? Chcąc przywrócić zdrowie należy w pierwszym etapie zastosować kilkutygodniową kurację oczyszczającą. Może to być dieta warzywno-owocowa. W drugim etapie powinno się wprowadzić zdrowe żywienie, oparte na pełnym ziarnie, na roślinach strączkowych, warzywach i owocach z rogu. W czasie zdrowego żywienia zaleca się krótkotrwałe wstawki diety warzywno-owocowej, na przykład 1 tydzień w miesiącu lub post o chlebie i wodzie 2 razy w tygodniu, jak to zaleca Najświętsza Maryja Panna w Medjugoriu. Czas kuracji zależy od zaawansowania choroby i współpracy pacjenta. Najlepsze wyniki uzyskuje się po 6 tygodniach.

E. Dąbrowska, Ciało i ducha ratować żywieniem. Cykl konferencji wygłoszonych w Radiu Maryja, Wydawnictwo Michalineum – CMM, Marki k/Warszawy 2010, s. 21-22.

   W leczeniu chorób odpowiednim żywieniem należy w pierwszym etapie zastosować post np. oparty na jarzynach, aby oczyścić organizm z wszelkich złogów, a następnie stosować zdrowe żywienie i okresowo posty.

E. Dąbrowska, Ciało i ducha ratować żywieniem. Cykl konferencji wygłoszonych w Radiu Maryja, Wydawnictwo Michalineum – CMM, Marki k/Warszawy 2010, s. 43

   Dziś zatrzymam się nad leczeniem cukrzycy dietą. Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy: typ I czyli cukrzyca młodzieńcza, insulinozależna, kiedy trzustka nie produkuje insuliny, a leczenie polega na codziennym wstrzykiwaniu insuliny i typ II – cukrzyca ludzi dorosłych, insulinoniezależna, kiedy trzustka produkuje insulinę i we krwi stwierdza się wysoki jej poziom. W tym przypadku komórki organizmu utraciły wrażliwość na insulinę. Ten typ cukrzycy jest często skojarzony z otyłością brzuszną, nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca, zaburzeniami gospodarki lipidowej i innymi (tzn. zespół X).

   Im dłużej trwa cukrzyca, tym częściej dochodzi do powikłań w postaci mikroangiopatii (tj. retinopatia i nefropatia) i makroangiopatii, objawiającej się chorobą wieńcową, miażdżycą zarostową kończyn dolnych, udarem mózgu, neuropatią. Retinopatia występuje w 50 proc. Przypadków cukrzycy I typu, trwającej długo (25 lat). Interesującą obserwacją było to, że u osób leczonych insuliną, retinopatia występowała częściej, bo aż w 40 proc. Przypadków, zaś w grupie nie leczonej insuliną, takie powikłanie występowało zaledwie w kilku procentach. Ostatecznie nie rozstrzygnięto, czy leczenie insuliną ma wpływ na częstość występowania powikłań. Powikłania są jedną z głównych przyczyn śmiertelności chorych na cukrzycę. Dlatego bardzo istotną rolę powinna odgrywać profilaktyka.

   W przypadku cukrzycy typu I, jedynym rozwiązaniem jest podawanie insuliny. Insulina nie zawsze chroni przed występowaniem powikłań. Obserwowałam wielokrotnie korzystny efekt diety warzywno-owocowej w ustępowaniu powikłań w czasie przebiegu cukrzycy I typu. Taka dieta przywraca gospodarkę lipidową i przemianę kwasu moczowego do normy, zapobiega wylewom krwi do ciałka szklistego oka. Zdarzają się przypadki przystania odklejonych siatkówek i przywrócenia wzroku. Również ciśnienie w gałce ocznej (jaskra) może ulec normalizacji. W tym typie cukrzycy nie udaje się na ogół całkowicie odstawić insuliny. Można tylko zmniejszyć jej dawkę. Wprowadzenie wysiłku fizycznego (gimnastyka, jazda na rowerze) u chorych z cukrzycą I typu, pozwala niekiedy na obniżenie dawki wstrzykiwanej insuliny. Przy próbach obniżania dawki insuliny należy być pod kontrolą lekarza ze względu na niebezpieczeństwo niedocukrzenia.

   Cukrzyca typu II stanowi szczególne wskazanie do stosowania postów oczyszczających takich, jak np. dieta warzywno-owocowa. Pod wpływem zbyt niskiego dowozu energii dochodzi do obniżenia masy ciała i do przywrócenia komórkom wrażliwości na insulinę. Równocześnie obniży się poziom insuliny, co uruchomi wiele przemian metabolicznych w organizmie m.in. mogą ustąpić obrzęki, nadciśnienie, nerwica. Obniża się też poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL (miażdżyco rodny), a wzrasta cholesterol HDL (antymiażdżycowy). Dzięki diecie udało się uratować nogi przed amputacją w przypadku tzw. stopy cukrzycowej. Stopy stały się cieplejsze, martwe tkanki zostały oddzielone wałem demarkacyjnym od zdrowych tkanek. Skóra, która często jest troficznie przebarwiona, złuszcza się i na jej miejsce regeneruje skóra zdrowa. Pączkowanie młodej skóry widać bardzo szybko, bo już w trzeciej dobie kuracji. Niekiedy w krańcowo niedokrwionej kończynie schodzą paznokcie, a na ich miejscu wyrastają zdrowe. Zwykle chromanie cofa się i chory może przejść dłuższe odcinki drogi. Jednocześnie ustępują zaburzenia neurologiczne typu przeczulica skóry, bóle kończyn, tzw. polineuropatia.

E. Dąbrowska, Ciało i ducha ratować żywieniem. Cykl konferencji wygłoszonych w Radiu Maryja, Wydawnictwo Michalineum – CMM, Marki k/Warszawy 2010, s. 114-117

plansza informacyjna PFR pion lewa

WCZASY ZDROWOTNE

Sprawdź jakie efekty przynosi dieta warzywno owocowa dr Ewy Dąbrowskiej:

 1. Wybierz turnus
 2. Sprawdź cennik i rabaty
 3. Zarezerwuj miejsce

Nr konta:
69 2490 0005 0000 4530 9099 5510

SWIFT: ALBPPLPW
PL 69 2490 0005 0000 4530 9099 5510

ico car Skrobów Kolonia 104G
21-100 Lubartów
81 854 59 76
601 247 359

rss

kontakt mapa