Ośrodek Wczasów Zdrowotnych

Bardzo atrakcyjne ceny.   ZAPRASZAMY!   - zobacz cennik

Przeciwwskazania dla diety warzywno owocowej

Przeciwwskazaniami dla podjęcia diety Dąbrowskiej są:

  • choroby psychiczne
  • gruźlica
  • cukrzyca na insulinie
  • nadczynność tarczycy
  • wyniszczenie organizmu (nowotwory)
  • ciąża i okres karmienia
  • wiek - przed okresem dojrzewania

   Jaka jest różnica między niedożywieniem a postem? Otóż niedożywienie jest stanem patologicznym, tzn. chorobowym, a post stanem fizjologicznym, który doprowadza do zdrowia. Odmianą postu jest kuracja warzywno-owocowa, która dostarcza organizmowi ogromnej ilości tzw. biokatalizatorów czyli witamin i mikroelementów, które aktywizują setki naszych enzymów i przemian. Nie dostarczają tłuszczu, cholesterolu, białka. Organizm pozbawiony tych substancji budulcowych zaczyna odżywiać się endogennie czyli wewnętrznie. Oznacza to, że wszystkie zwyrodniałe tkanki, złogi zbędnych substancji balastowych, obrzęki, miażdżyca, kamica – wszystko to jest usuwane z organizmu. Dlatego już na początku każdego postu obserwujemy wielomocz i samoistne cofanie się wszelkich obrzęków, nawet tych wieloletnich. Mocz zawiera duże ilości soli mineralnych, piasku – jest mętny. Mocz, pot, oddech mają przykry zapach. Wszelkie toksyny opuszczają organizm każdą drogą, nawet prze spojówki, które często ulegają przekrwieniu.

   Teraz następuje zużywanie zapasów cukru odłożonego w wątrobie i mięśniach, jako glikogenu. Również tłuszcz zaczyna rozkładać się pod wpływem enzymu lipazy na kwasy tłuszczowe i glicerol. Kwasy tłuszczowe są eliminowane przez ścianę przewodu pokarmowego, co jest przyczyną m.in. tego, że poszcząc nie odczuwa się głodu. Przez analogię jakby spożywało się tłuszcz, który daje uczucie sytości. Prędko dochodzi do proteolizy czyli rozpadu własnych białek, a co najciekawsze w pierwszej kolejności białek chorych i zwyrodniałych. Są to zwyrodnienia różnych narządów, kości, dziąseł, skóry. Zaburzenia cofają się jednocześnie. Ponieważ organizm dąży do równowagi czyli homeostazy, więc wraz z rozpadem komórek, natychmiast następuje regeneracja, ale tym razem młodych i zdrowych komórek. Choroby zwyrodnieniowe w miarę upływu lat dotąd postępowały. Teraz następuje odmłodzenie całego organizmu zwane rewitalizację, co sprzyja długowieczności. Dlatego tak ważnym czynnikiem terapeutycznym są posty.

   Przeciwieństwem odżywiania wewnętrznego, które ma wszechstronnie dobroczynny wpływ na zdrowie jest niedożywienie, a więc odżywianie zewnętrzne, ale niedostateczne. Paradoksem jest to, że człowiek XX wieku odżywia się zbyt obficie, a jest niedożywiony. Brakuje mu wielu niezbędnych składników pokarmowych, które w procesie przetwarzania żywności uległy eliminacji. Brakuje m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a zwłaszcza kwasu gamma-linolenowego, który jest zawarty w oleju wiesiołkowym. To nie lek, to bio-olej, a więc pokarm o niezwykłej aktywności biologicznej, przywracający zdrowie.

   Innym przykładem powszechnego niedożywienia są ogromne niedobory witamin zwłaszcza z grupy B u osób żywiących się białą mąką, która została pozbawiona tej witaminy wraz z otoczką ziarna. W mące razowej jest dużo witamin z grupy B. Gdy brakuje w pożywieniu witamin, to będą one czerpane z własnych zapasów, doprowadzając do wielu zaburzeń, jak zapalenie korzonków nerwowych, nerwowość. Przykładem niedożywienia były w czasach wojny obozy koncentracyjne.

   W dzisiejszych czasach jest wiele osób żywiących się jednostronnie. Przyczyną tego jest to, że nie mogą jeść wielu pokarmów, gdyż one im szkodzą. Osoby te mają często ogromne zaburzenia, często też gruźlicę. Przekonałam się wielokrotnie, że w takich przypadkach, gdy chory nie toleruje np. surowych owoców i jarzyn, najlepszą metodą leczenia był kilkudniowy post na soku z marchwi i wywarach jarzynowych. Po ok. 4 dniach występowała wówczas biegunka i od tego czasu skończyły się kłopoty. Pacjent mógł już jeść wszystkie surowe warzywa i owoce, włącznie z czosnkiem, chrzanem i cebulą. Ta biegunka, to m.in. złuszczanie zwyrodniałej błony śluzowej przewodu pokarmowego i następnie regeneracja zdrowej śluzówki. Ale tak trudno jest pościć, jeśli w rodzinie są prowadzone dwie różne kuchnie. Zawsze zachęcam, aby kurację warzywno-owocową podejmowali mąż i żona, nawet jeśli jedno z nich jest zdrowe. Ten rodzaj postu oczyszcza organizm i warto czasem przeprowadzić to wewnętrzne oczyszczanie.

E. Dąbrowska, Ciało i ducha ratować żywieniem. Cykl konferencji wygłoszonych w Radiu Maryja, Wydawnictwo Michalineum – CMM, Marki k/Warszawy 2010, s. 61-63.

WCZASY ZDROWOTNE

Sprawdź jakie efekty przynosi dieta warzywno owocowa dr Ewy Dąbrowskiej:

  1. Wybierz turnus
  2. Sprawdź cennik i rabaty
  3. Zarezerwuj miejsce

Nr konta:
69 2490 0005 0000 4530 9099 5510

SWIFT: ALBPPLPW
PL 69 2490 0005 0000 4530 9099 5510

ico car Skrobów Kolonia 104G
21-100 Lubartów
81 854 59 76
601 247 359

rss

kontakt mapa